ERZURUM’DA ‘’ERİŞİLEBİLİR ÜNİVERSİTELER’’ SEMİNERİ

   Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Engelli ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından düzenlenen ‘’Erişilebilir Üniversiteler’’ seminerlerinin ilki Erzurum’da yapıldı.
 Atatürk Üniversitesi Mavi Salonda gerçekleşen seminere Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Engelli ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürü İshak Çiftçi,  Atatürk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hikmet Koçak, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Cemil İlbaş, çevre illerdeki üniversitelerden gelen akademisyenler ve teknik elemanlar katıldı.
Çiftçi,  burada yaptığı konuşmada, Ankara, İstanbul ve İzmir illerinde de gerçekleştirecek seminerinin ilkini Erzurum’da yaptıklarını söyledi.
Engelli erişilebilirliği konusunda tüm kurumların duyarlı olması gerektiğini belirten Çiftçi, Yükseköğretim Kurulu (YÖK) işbirliğinde üniversitelerdeki akademisyenler, yapı işler daire başkanları, teknik elemanlar ve engelli birimleri ile bir araya geldiklerini ifade etti.
Üniversitelere engelli erişilebilirliğiyle ilgili müfredatlar konulduğunu belirten Çiftçi, ‘’Dünya engellilere göre dizayn edilseydi diğer insanlar hiçbir sorun yaşamazdı.  Erişilebilirlik bu açıdan çok önemli. Bu standartları üniversitelerimizde geliştirdiğimiz zaman engelli kardeşlerimiz istedikleri her bölümü tercih edecek" dedi.
 Engellilerle ilgili mevzuatlara da değinen Çiftçi, ‘’5378 sayılı Engelliler Kanunu ile 2009'da imzaladığımız 2015'de de ek protokol yaptığımız Birleşmiş Milletler Sözleşmesi gereği erişilebilirliğin sağlanmasına yönelik yükümlülük aldık. Bu yükümlülük içinde genel müdürlük olarak odak noktasındayız. Biz de bu seminerlerin ilkini 21 üniversitenin katılımıyla Erzurum'da başlattık. Bunu Ankara, İstanbul ve İzmir'de de devam ettireceğiz.  Geçmişte üniversitelerimizde bu konuda sorunlar yaşanıyordu, ancak bu sorunları aşma noktasında önemli adımlar attık. Düzenlemeler yapılmadan önce engelli öğrencilerimiz, bilgi, kaynak erişimi ve fiziki olarak gidecekleri binalarda yeterli uygunluk olmadığından kazandıkları halde üniversitelerine gidemiyordu. Üniversitelerimiz bir nebze de olsa gelişti ama tamamını standarda uygun hale getirerek onların her türlü bilgiye ve fiziksel erişilebilirliğe ulaşacakları ortamlar oluşturmaya çalışacağız. Atatürk Üniversitesi Rektörümüz Sayın Hikmet Koçak  ve seminerimize katılan akademisyenlerimize teşekkür ediyorum’’ dedi.
Atatürk üniversite Rektörü Prof. Dr. Hikmek Koçak ise böylesine anlamlı bir seminere ev sahipliği yapmaktan mutluluk duyduklarını belirterek, erişebilirlik konusundaki sorunların aşılması noktasında ki çalışmalara yoğunlaşacaklarını ifade etti.
Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Uzmanı Deni z Çağlayan Gümüş ise erişilebilirlik mevzuatı konusunda teknik sunumlar yaptı.
Konuşmaların ardından Çiftçi tarafından, Erzurum’da erişilebilirlik belgesi almaya hak kazanan Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü bünyesindeki Engelsiz Yaşam Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi  Müdürü Mehmet Polat ve ASP İl Müdürü Cemil İlbaş’a belge taktim edildi.
Öte yandan Rektör Koçak, Çiftçi’ye  başarılı çalışmalarından dolayı plaket verdi.


HABER/FOTOĞRAF: Gamze İSPİRLİ
 
 
 


Sonraki Sayfa: ÇOCUK EVLERİNDEN MİLLİ BİLİNÇ ATILIMI

Önceki Sayfa : ASP BAKANLIĞI ENGELLİ VE YAŞLI HİZMETLERİ GENEL MÜDÜRÜ ÇİFTÇi AŞURE DAĞITTI